Vannak életszakaszok, időszakok, amikor úrrá lesz rajtunk a kedvetlenség és kiábrándultság. Lebéníthat egy krízis, egy helyrehozhatatlannak tűnő életesemény. A tartósan fennálló levertség, szomorúság el is fajulhat annyira, hogy az ember már a társas kapcsolataiban sem találja a helyét, munkáját, feladatait elhanyagolja. Bizony komolyan kell venni. Az ősember-terápiaként ismert módszer segít abban, hogy újratöltsük magunkat.
Krízis miatti kapcsolódás-hiány
Ha olyasféle dolgot kell átélnünk, ami alapjaiban változtatja meg az életvitelünket, anyagi helyzetünket, vagy csalódunk valakiben, valamiben, akkor a kedvetlenség két vállra fektethet. Egy szakítás, megcsalás, válás, egy munkahely-elvesztés kihúzhatja az ember lába alól a talajt. Sokan ilyenkor elvesztik a lendületet, a megújulás képességét, és a bánat, a tompaság veszi át az agyuk felett az uralmat. A magányba, az elzárkózásba sokkal sötétebben láthatjuk a lehetőségeinket. Az emberekkel való kapcsolódás hiánya felerősítheti a negatív gondolatokat.
Ha a búbánaté a főszerep, akkor letakarjuk a fényt, és nem engedünk be pozitív hangokat. A tartósan fennálló szomorúság nemcsak a teljesítményünket, az emberi viszonyainkat rombolhatja, hanem testileg is megviselhet.
Kimászás a gödörből
Nicholas Kardaras a mentális egészségről gondolkodó Digitális téboly című könyvében azt írja, hogy szükségünk van fizikai aktivitásra, célokra, természetre, reményre, de ezeket a modern életmód lecsökkentette, illetve bizonyos esetekben megsemmisítette. Nem lehet vitába szállni azzal a meglátásával, mely szerint ezek azok a jellemzők, amelyek egészségesebb, mentálisan kiegyensúlyozottabb életet ígérnek:
- rendszeres testmozgás
- életcélérzés
- stresszcsökkentés
- rendszeres testmozgás
- spirituális tevékenységek
- családi és társadalmi életbe való aktív részvétel

A fásult, szorongással teli állapotból a terápiás életmódváltás jelenthet kiutat, illetve más néven az ősember-terápia. neve onnan ered, hogy az alacsony technológiai színvonalú társadalmakban a depresszió szinte nem létezik, illetve, hogy az ősemberek intenzív küzdelmeikből merítették erejüket és lelki rugalmasságukat.
Lássuk, mi az a 6 dolog, ami kirángathat minket a szomorúság, a depresszió sötét falai közül:
- Rendszeres napi testmozgás
- Olyan közösségi eseményeken való részvétel, ahol emberi kapcsolatokat építünk
- Omega-3 zsírsavban gazdag étrend
- Kiadós alvás éjjelente
- Természetben való séta, aktív tevékenység
- Olyan értelemmel bíró cselekvések, amelyek nem hagynak időt a negatív gondolatokra
Persze ha komolyabb depresszióval állunk szemben, akkor érdemes szakember segítségét kérni. Alábbi cikkeinket is ajánljuk a témában: