spot_imgspot_img
spot_img

150 éves budapesti épületek titkait ismerheted meg

-

Article Top Ad (AdSense)

Idén ünnepeljük Budapest 150. születésnapját. Ez alkalomból a Budapest100 művészeti projekttel készül, s a 150 éves házakat köszönti oly módon, hogy az érdeklődők is bejárhatják, megismerhetik azokat. 

 

A Budapest100 a KÉK – Kortárs Építészeti Központ szervezésében a múlttól a jövőig ívelő városi időutazásra invitál.  A programok középpontjában Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesítése áll. A 150. évforduló kapcsán felderíthetjük, hogy milyen volt a főváros másfél évszázaddal ezelőtt, és hogy miként fejlődött azóta.

A Budapest100 célja az, hogy felhívja a figyelmet a körülöttünk lévő épületekre, építészeti értékekre.

A nyitott házak hétvégéjén szakmai konferencián és sétanapon is részt vehetünk 2023. május 11-14. között.

A Budapest100 hétvégéjén bemutatják a korszak épületeit a grandiózus bérpalotáktól a középületeken át a földszintes kis házakig, amik jól tükrözik az ekkori város gazdasági és társadalmi sokszínűségét. Feltérképezhetjük, hogyan változott egy-egy ház, utca, vagy környék, és hogyan alakul a sorsuk a bennük egykor és most élő közösségekkel együtt.

Kutatóknak sikerült több mint 220 házat összegyűjteniük, amelyek pont 150 éve épültek a mai Budapest területén, és nagyrészt eredeti állapotukban fent is maradtak. Igyekeztek összegyűjteni minden olyan budapesti épületet, amely 1872-73-ban épült fel részben vagy egészben, és még ma is áll. A teljes házlista már elérhető a Budapest100 honlapján itt: 150 éves házak listája 

Ízelítő a házak múltjából

A ház, ahol Mikszáth is alkotott

A Dohány utca 28. Pán József és Hanisch Antal tervei alapján épült 1872-ben. A háromemeletes lakóház a Dohány utca és a néhai Nagykereszt – ma Kazinczy – utca sarkán áll. Ha arra jártok, csodáljátok meg a Dohány utcai klasszicista homlokzaton a kapu feletti görög szobrokat és antikvitást idéző oszlopokat!
A ház harmadik emeletén Mikszáth Kálmán négy évig lakott a családjával. Ekkor többek között megírta „A beszélő köntös” című regényét, ami 1889-ben jelent meg. Az épület 2005 óta védett műemlék.
Ha érdekelnek a részletek, itt tudsz tájékozódni: Budapest100 honlapja

Ezeket is nézd meg:

Legendák, titkok, érdekességek Újlipótvárosról

Kategória:
 

FRISS CIKKEINK

Lájkold Facebook-oldalunkat,
nehogy lemaradj a
legfrissebb bejegyzéseinkről!